GENEL BİLGİLER

Öncelikle work and travel programının turistik bir gezi programı yada eğitim amaçlı bir program olmadığı programa katılacak örgenci arkadaşlarımız tarafından benimsenmelidir. Programa katılmak isteyen arkadaşlarımızın belki de daha önce hiç karşılaşmadıkları bir iş temposuna kendilerini hazırlamaları gerekir. Programa kayıt esnasında danışmanlarla iyi iletişim halinde olmak, işler hakkında en ince ayrıntısına kadar bilgi almak öğrenci arkadaşların faydasına olacaktır. Vize görüşmelerinde en önemli husus not ortalaması olup, akademik ortalaması 2.0 ın altındaki öğrencilere fazla şans tanınmamaktadır. Vize görüşmelerine katılacak olan arkadaşların dil konusunda aşırı heyecana kapılmamaları tavsiye edilmektedir. Görüşmeler esnasında güler yüzlü olmak her zaman öğrencilin avantajınadır. Amerika’ya gidiş tarihi konusunda Türkiye de fazla vakit kaybetmemek tavsiye edilir. Ayrıca gidiş tarihinin kesinleştirilmesinde önceden belirlenen iş sözleşmesindeki başlangıç tarihi baz alınmalıdır. Yolculuklarda transferler ve rötarlar göz önünde bulundurulup Türkiye’den ayrılma tarihi dikkatli belirlenmelidir. Uçak yolculuğunda aynı bölgeye gidecek olan arkadaşlar varsa birlikte hareket etmeleri önerilir. Uçağa bindikten sonra sadece Amerika’ya girişlerde doldurulan I-94 ve gümrük formu uçak personeli tarafından yolculara dağıtılır. I-94 öğrencinin kalacağı yerin adresini ve kimlik bilgilerini içerir. Gümrük formu ise Amerika’ya girerken bagajın içeriğini ve değerini soran bazı sorular yer alır. Bu sorulardan ön sayfadaki bagajın içeriği ve güvenliği hakkındaki sorulara öğrencinin hayır kutucuğunu işaretlemesinde yarar vardır. Aksi taktirde ABD gümrük memurları sizi biraz uğraştırabilir. Amerika’ya indiğinizde danışmanlık şirketinizle her daim iletişimde olmanızda fayda vardır. Atlaswat ekibinin tecrübeli ve yardımsever üyeleri size her türlü sıkıntınızda yardımcı olacaklardır. Ulaşım için gene çoklu hareket etmeye özen gösteriniz. Bu yolla hem daha güvenli hem de daha ekonomik bir yöntem izlemiş olursunuz.

Amerika’ya giderken iklim şartlarını göz önünde bulundurmalısınız. Yüz ölçümü çok geniş olduğundan bölgeler arasında iklim açısından farklılık göstermektedir. Güney kısımları kuzeye göre daha ılıman ve sıcaktır. Amerika da kalınacak bölge hakkındaki bilgilere eyalet web sitelerinden ya da wikipedia vb. gibi sitelerden ulaşılabilir.
Kalacak yer konusundaki ayarlamaların daha önceden yapılmış olmasına rağmen karşılaşılabilecek sürprizlere de hazırlıklı olunması gerekmektedir. Örneğin kalacağınız yer bir motel odası ise odanızı farklı milletlerden öğrencilerle paylaşmak durumuyla karşılaşılabilir.

Okyanus aşırı uçak seferlerinde zaman farkından dolayı ortaya çıkan jetlag rahatsızlığının geçmesi için arkadaşların Amerika’da ki ilk günlerinde dinlenmeleri tavsiye edilir. Bu duruma alışmak birkaç gün alabilir.
 
İşverenle en kısa zamanda temasa geçilmelidir. Mümkün olduğu kadar çabuk işe başlanılmalıdır. Zaman kaybı size maddi manevi şekilde zarara dönüşebilir. İşe başladığınızda training adı verilen genelde 3 günlük bir alışma sürecine tabi tutulursunuz. Bu süreçte işinizle ilgili varsa sıkıntılarınızı dile getirebilir, departmanınızdan hoşlanmadıysanız size daha uygun olan bir iş seçme talebinde bulunabilirsiniz. Bu durumdan çekinmeyiz. Daha öncede belirttiğimiz gibi bu sürece gelene kadar kendinizi yoğun bir iş temposuna hazırlamış olmanız gerekmektedir. Nacak bu yoğun iş temposu size tecrübe, dil pratiği ve para olarak geri dönecektir. İş ortamında çevrenizdeki kişiler sizden hoşlanmayabilir, siz onlardan hoşlanmayabilirsiniz ya da patronunuz asık suratlı birisi olabilir. Bu gibi durumlarda daha önceki tecrübelerimize dayanarak zamanın her şeyin ilacı olduğunu belirtmemizde yarar vardır. Siz güler yüzlü olmaktan, çalışkan kimliğinizi ve cesaretinizi öne sürmekten çekinmeyin. Çalışma saatleri konusunda daha fazla saate ihtiyacınız varsa bunu müdürünüze iletmekten çekinmeyin. Ancak bu tempoda çalışabileceğinizi kanıtlamış olmanızda yarar vardır.
 
Boş zamanların değerlendirilmesi konusunda herkesin yaptığı gibi sezon sonu beklenebilir ya da ara dönemlerde fazla zamanınızı almayacak ve sizi yormayacak atraksiyonlara katılabilirsiniz. İşin bu kısmı tamamen size kalmıştır. Arkadaş grubu olarak masraflarınızı kısabilir, pasaportunuz ve T.C. ehliyetinizle kolay bir şekilde araba kiralayabilirsiniz. Ancak hız limiti ve trafik kuralları konusunda dikkatli olmanız şiddetle tavsiye edilir.
 
Alışveriş için Amerika Türkiye’de çok pahalı olan ürünlerin (elektronik eşya, tekstil vb.) çok uygun fiyata bulunabileceği bir ülkedir. Öğrenci arkadaşlarımıza bütçelerini dikkate alarak hareket etmeleri tavsiye edilir.
 
Sonuç olarak Work and Travel programı örgenciler için bulunmaz bir fırsattır. Şöyle ki, üniversite çağında bulunan 18- 28 yaş arası arkadaşlarımızın kendi imkânlarıyla yurt dışı tecrübesi yaşayabileceği ve yaptığı harcamaları çalışarak karşılayabileceği başka bir program daha yoktur. Bu fırsat iyi değerlendirilmelidir. Çoğu kişinin ilk yurt dışı tecrübesi olan bu program sonunda öğrenci arkadaşlarımızın genel itibariyle yurt dışında yaşama konusundaki endişelerinin azaldığı ve özgüvenlerinin arttığı görülmektedir.
 
Hatırlatmakta fayda duyduğumuz bir başka konu ise Work and Travel programı bir dil kursu değildir. Çalışıp para biriktirme programı hiç değildir. Programa katılacak olan arkadaşlar bunları mutlaka göz önünde bulundurmalıdır.  Work and Travel kapsamındaki islerin neredeyse hiçbiri ileri düzeyde isler değildir ve bu islerde her zaman insanlarla yüz yüze olma garantiniz yoktur. Dolayısıyla dil konusunda bekleneni bulamayabilirsiniz. Ancak unutulmamalıdır ki bu program bütün Avrupa, Asya ve Güney Amerika ülkelerine de uygulanmaktadır. Dolayısı ile onların da İngilizce düzeyleri sizinle hemen hemen aynı düzeyde olacağından dil pratiği ve geliştirme şansınız bu arkadaşlarla iletişim aşamasında başlayacaktır. Para kazanma konusu biraz size ve biraz da şansınıza kalmıştır. Program süresince kazanılacak para miktarı konusunda garanti verilmesi söz konusu değildir.
 
Umarız verdiğimiz bilgiler sizin için yaralı olup bu tavsiyeler ışığı altında programa katılır ve unutamayacağınız bir yaz geçirirsiniz.
 
Atlaswat Ekibi